Czy wiesz, że to właśnie jelita są największym narządem w naszym organizmie? Ich łączna długość często przekracza siedem metrów. Wchodzą one w skład układu pokarmowego, który odpowiada za trawienie, przyswajanie, usuwanie resztek i niestrawionych substancji. Jelita wchodzą także w skład układu odpornościowego tym samym chroniąc nas przed atakami drobnoustrojów. Naukowcy twierdzą także ze mają one wpływ na nasze samopoczucie, bowiem w brzuchu znajduje się ośrodek kształtowania naszego nastroju i stanu psychiki. O takim stanie rzeczy świadczy chociażby ściskanie w dołku podczas silnego stresu, biegunka czy tak zwane motylki w brzuchu w stanie silnego zakochania. Każdy z nas miał chyba taką sytuację w swym życiu, kiedy to brzuch płatał nam figle. Do tej pory sądzono, że za Tm wszystkim stoi mózg a układ pokarmowy wykonuje tylko jego polecenia. Jednak naukowcy doszli do ważnego odkrycia analizując nerwowe połączenia miedzy mózgiem a układem pokarmowym. Okazało się, że to jelita dostarczają mózgowi masę sygnałów, nawet dziesięć razy więcej niż mózg wysyła do jelit. Ważnym faktem jest to, że jelita mogą działać nawet po odcięciu połączenia z mózgiem. Okazało się, że ścianki jelit są wyposażone w olbrzymią ilość komórek nerwowych. Okazało się, że Torza one coś w rodzaju drugiego układu nerwowego. Odbiera on bodźca z zewnątrz i przekształca je na reakcje fizjologiczne. Praca tego układu jest stymulowana przez noradrenalinę, serotoninę i GABA, czyli kwas gamma aminomasłowy. Układ ten nie tylko wpływa na trawienie i procesy z tum związane, ale także na nasze samopoczucie. W największym uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli nasz układ trawienny działa dobrze to my też cieszymy się dobrym samopoczuciem. Natomiast, jeśli coś jest nie tak to czujemy się przygnębieni, rozdrażnieni, nadpobudliwi. Ma to spore znaczenie przy leczeniu osób cierpiących na dolegliwości jelitowo-żołądkowe. Udowodniono, bowiem że choroby układu pokarmowego mają wpływ na samopoczucie a nie odwrotnie. Najlepiej wiedza o tym osoby dotknięte chorobom drażliwych jelit. Najczęściej one nie szukają pomocy medycznej tylko leczą się sami ogólnie znanymi środkami z wymiernym skutkiem.,Gdy po jakimś czasie takie leczenie nie daje poprawy to pacjenci zaczynają być smutni, może pojawić się ogólne osłabienie a nawet depresja. Dlatego nie należy lekceważyć tak zwanych wędrujących bólów brzucha. Gdy masz zaparcia lub wzdęcia albo biegunkę to udaj się do specjalisty. Bardzo dobre efekty oprócz leków daje tez psychoterapia.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…