miazdzycaMiażdżyca jest chorobą występującą niekiedy już u młodzieży i dzieci — polega ona na zwyrodnieniu wewnętrznej wyściółki tętnic, w której osadzają się złogi cholesterolu i wapnia. Jedną z głównych przyczyn miażdżycy jest wadliwe, zbyt tłuste i zbyt kaloryczne odżywianie.

Wśród narodów spożywających mało tłuszczów zwierzęcych, choroba ta jest znacznie mniej nasilona lub nie występuje wcale. W naszym społeczeństwie miażdżyca nasila się głównie po pięćdziesiątce, a u mężczyzn nawet wcześniej. Estrogeny w pewnym stopniu chronią przed miażdżycą, toteż u kobiet rozwija się ona głównie dopiero po menopauzie, natomiast hormony męskie nie tylko, że nie chronią przed nią, ale nawet, jak się wydaje, w pewnym stopniu sprzyjają rozwojowi tej choroby. I właśnie męskie klimakterium, połączone z przejściowym wzmożonym wydzielaniem androgenów, może tu odgrywać złowrogą rolę. Istotnie — dość często w tym właśnie okresie, nawet już przed pięćdziesiątką, zdarzają się u mężczyzn objawy tzw. choroby wieńcowej spowodowanej przez miażdżycę tętnic serca, a nawet nierzadkie są wypadki zawałów, które u kobiet w tym wieku prawie nie zdarzają się. Oczywiście, w rozwoju tej wczesnej miażdżycy tętnic serca u mężczyzn odgrywają też rolę różne inne przyczyny — przemęczenie nerwowe, przepracowanie, nadużywanie tytoniu i alkoholu, ogólnie nieprawidłowe odżywianie i niehigieniczny tryb życia. Nadmierne wydzielanie androgenów w okresie męskiego przekwitania jest tylko „ostatnią kroplą przepełniającą kielich". Pewną rolę odgrywa tu również stan wątroby. Zdrowa, sprawna wątroba może unieszkodliwiać nadmiar hormonów płciowych chroniąc w pewnym stopniu przed hi- perestrogenizmem lub hiperandrogenizmem i łagodząc wahania hormonalne okresu przekwitania. Niestety — rzadko się spotyka ludzi, którzy dobiegając pięćdziesiątki mają jeszcze zupełnie zdrową i wydolną wątrobę.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…