zycieW żadnym wypadku kobiety po menopauzie nie można uważać za starą. Gdy księżnę Metternich zapytano kiedyś, w jakim wieku kobieta traci popęd płciowy, ta starsza pani odpowiedziała: „Proszę spytać innej, bo ja mam dopiero sześćdziesiąt lat".

Znaczenie klimakterium polega i na tym, że w znacznej mierze kształtuje ono, niejako modeluje naszą starość, a to dlatego, że towarzyszące mu odchylenia często utrwalają się, przechodząc w pewne typowe formy. I tak np. jeśli podczas klimakterium powstanie wybitniejsza nadczynność kory nadnerczy, kobieta taka na starość wykazywać będzie skłonność do otyłości typu męskiego, z nagromadzeniem tłuszczu na twarzy, karku, szyi i ramionach, poza tym cechy zmężnienia, gruby głos, zamaszystość, skłonność do nadciśnienia i cukrzycy. W postępowaniu będzie raczej aktywna i przedsiębiorcza. Jeśli zaznaczy się głównie nadczynność tarczycy, nie będzie otyłości ani zmężnienia, za to wystąpią dolegliwości sercowe, nadpobudliwość, nerwowość, wychudzenie. Jeżeli zaś przysadka szybko osłabnie w swej czynności, wytworzy się typ staruszki ogólnie osłabionej, wychudzonej i wcześnie zniszczonej. Analogiczne obrazy czy typy starzenia się spotykamy i u mężczyzn. Wiemy przecież, że są starcy tędzy, krwiści i energiczni i starcy chudzi, drżący i wyniszczeni, niekiedy zaś szczupli, a przy tym wrażliwi i intelektualnie sprawni. Wiele zależy tu od konstytucji, lecz bardzo wiele również od zmian zachodzących w okresie przekwitania w układzie neurohormonalnym. I po trzecie wreszcie: klimakterium ze swym zachwianiem równowagi ustrojowej bardzo usposabia do chorób różnego rodzaju. Przewlekłe sprawy o charakterze zwyrodnienia, czyli tzw. choroby związane ze starzeniem się mają na ogół genezę dość złożoną — odgrywa tu rolę głównie długoletnie podleganie szkodliwym wpływom, jak również przedwczesne starzenie się, a klimakterium też nie pozostaje bez wpływu. Ponadto okres przekwitania sam wybitnie usposabia do pewnych chorób — np. do cukrzycy i raka. U kobiet często występuje wtedy gościec pierwotnie przewlekły, a u mężczyzn miażdżyca tętnic.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…