Jeśli jesteś często rozdrażniony, cierpisz na bezsenność to zgłoś się do lekarza w celu zbadania ciśnienia tętniczego. Może ono być zbyt wysokie. Na rozwój nadciśnienia tętniczego ma wpływ wiele czynników. Bardzo często jest to niezdrowy styl życia, nadużywanie soli, czy ciągły stres. Ale do rozwoju choroby może przyczynić się również miażdżyca tętnic, schorzenia nerek i serca, choroby mózgu, zaburzenia hormonalne, a nawet częste infekcję. Uwaga skłonność do nadciśnienia tętniczego można również odziedziczyć. Nadciśnienie tętnicze przez wiele lat z reguły nie daje żadnych objawów. Czasem, występują objawy, które mogą być przyczyną innych schorzeń, dlatego fachowo są nazywane niespecyficznymi dla nadciśnienia tętniczego. Dlatego warto sprawdzać swoje ciśnienia. Ciśnienie idealne to 120/80 mm Hg. W początkowej fazie choroby jaką jest nadciśnienie można je powstrzymać za pomocą zmiany stylu życia. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma ruch, oczywiście należy zrezygnować z palenia papierosów, tłuszczu zwierzęcego, mniej solić, nauczyć się rozładowywać stres, a także zrzucić kilka kilogramów jeśli mamy ich za dużo. Bardzo ważne jest szybka interwencja w leczeniu nadciśnienia. Jeśli je zaniedbamy może dojść do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych, w sercu i oczach. Niestety nadciśnienie tętnicze to choroba która sama nie ustąpi, należy systematycznie przyjmować leki, które je będą obniżały. Leczenia nie wolno przerywać, nawet jeśli nasze ciśnienie wróci do normy. Ponieważ nasze ciśnienie jest w normie tylko dlatego że przyjmujemy leki, jeśli przerwiemy ich przyjmowanie to znów wzrośnie. Jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się w naszym organizmie ciśnienie choć trochę podwyższone, wówczas nasze naczynia krwionośne ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. Problem ten dotyczy również naczyń odżywiających wiele ważnych narządów takich jak oczy, mózg, czy nerki. Często o nadciśnieniu tętniczym dowiadujemy się przypadkowo np. od okulisty, neurologa lub wtedy gdy mamy problem z nerkami lub potencją. Najgorszy scenariusz to ten, kiedy choroba daje pierwsze sygnały gdy mamy zawał lub udar mózgu. U osób chorujących na nadciśnienia zawał serca występuje 3-5 razy częściej, a wylew 4 razy częściej niż u osób zdrowych. Dlatego powinniśmy chociaż raz w roku zmierzyć sobie ciśnienie, aby mieć pewność, że nasz układ krwionośny pracuje bez zarzutu.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. zobacz mały druchuCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…