Są one najczęściej wynikiem niedoboru wapnia i magnezu. Jeśli kurcze kończyn nawracająca to warto udać się do poradni neurologicznej. U części chorych w tym momencie może zostać wykryta tężyczka. Musimy wiedzieć, że nie jest to choroba tylko objaw wielu chorób. Chodzi o to, że we Kri jest zbyt mało wapnia i magnezu, prowadzi to do nadmiernej pobudliwości nerwów i mięśni. Wyróżniamy dwa rodzaje tężyczki. Pierwszy to tężyczka jawna, jest ona ściśle związana ze zbyt niskim poziomem wapnia we krwi. Do tego stan mogą doprowadzić inne choroby, niewydolność przytarczyc, nerek, trzustki. Często wpływ ma też niedobór witaminy D. Objaw to częste i silne Skórcze mięśni, często zaczynają się one od rąk i idą przez cały organizm, towarzyszy temu spory ból. Wersja tej przypadłości nazywana utajnioną jest trudniejsza do rozpoznania. Tu u podstaw najczęściej leży niedobór magnezu. Często występuje mnóstwo różnych objawów natomiast Skórcz mięśni jest stosunkowo rzadki. Wszystkie te objawy niedoświadczonemu lekarzowi trudno jest powiązać z tężyczką, zresztą doświadczony też będzie miał z tym problemy. Aby być pewnym musimy wykonać badania. Diagnostyka w obu postaciach jest identyczna. Jako pierwsze jest przeprowadzane badanie fizykalne? Lekarz opukuje twarz w odpowiednim miejscu, dzięki czemu powinien uzyskać przykurcz mięśni ust. Niedokrwieniem ręki może zostać wywołany kurcz tej kończyny, pomocny może tu być przyrząd do mierzenia ciśnienia, który zasikamy na przedramieniu. W surowicy krwi powinien występować obniżony poziom wapnia i magnezu. Następnym krokiem jest przeprowadzenie badania elektromiograficznego zwanego EMG. Dzięki niemu zostaje określony stopień przewodnictwa w mięśniach i nerwach obwodowych. Widoczne mogą też być zmiany w przewodnictwie mięśnia sercowego, które ukażą się nam podczas badania EKG. Przy ostrym ataku leczenie należy przeprowadzać w szpitalu celu łagodzenia kurczu podaje się, benzodwuazepiny. Jeśli stwierdzi się zaburzenia elektrolitowe to dożylnie podaje się odpowiedni preparat. Są takie sytuacje, gdy atak jest tak silny, że nie można czekać na wyniki badań. Wtedy szybko podaje się wapń i magnez. W przypadku leczenia schorzenia przewlekłego to wszystko zależy od jego przyczyny. Podawane mogą być różne preparaty, ale leczenie powinno objąć narządy, które odpowiadają za objawy w postaci kurczów np. tarczycę. Ważna jest odpowiednia dieta bogata w magnez, którego dużo jest w kakao i czekoladzie, wapń natomiast znajdziemy mleku i jego przetworach.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…