Jeśli kobieta długi czas cierpi na ból podbrzusza to istnieje spore prawdopodobieństwo że cierpi właśnie na tą chorobę. Podczas tej choroby występuje bolesność przy menstruacji oraz przy współżyciu oraz ból przy defekacji. W wielu przypadkach występuje też niepłodność. Schorzenie to występuje u 10% kobiet które miesiączkują. Choroba ta polega na tym że podczas menstruacji śluzówka macicy złuszcza się i jest usuwana wraz z krwią przez szyjkę macicy. Śluzówkę tą nazywa się endometrium. Ale może dojść do przypadku kiedy jej komórki powędrują w inną stronę. Przedostają się wtedy one przez jajowody do jamy brzusznej i tam się zagnieżdżają. Wybierają sobie najczęściej jajniki, jajowody, pęcherz i jelita jako siedlisko. Gdy nadchodzi cykl miesiączkowy narastają one pod wpływem wytwarzanych w organizmie estrogenów. Gdy już nadejdzie miesiączka to zaczynają one krwawić. Ale przecież w takim przypadku krew ta nie może się wydostać na zewnątrz, dlatego w różnych miejscach powstają jej zbiorniki. Nazywa się je potocznie cystami i zrostami. Dochodzi także wtedy do przewlekłego stanu zapalnego. Istnieje kilka metod walki z chorobą. Najczęściej stosuje się doustną tabletkę antykoncepcyjną. Jest to preparat jednofazowy ze stałą dawką hormonów przez cały miesiąc.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…