Fenomen RaynaudaPod tą tajemniczą nazwą ukrywa się dolegliwość blednięcia i czerwienienia dłoni lub tylko palców. Pierwszy raz chorobę to opisano ponad sto lat temu. Cały cykl przebiega najczęściej w trzech fazach. Najpierw dochodzi do gwałtownego zblednięcia skóry, po kilku minutach następuje zmiana na odcień fioletowy, potem czerwony a na końcu dłonie lub palce wracają do swojego pierwotnego kolorytu. Ręce stają się w tym momencie chłodniejsze i mniej wrażliwe na dotyk.

Do ataku czy też wyzwolenia dochodzi pod wpływem nagłego ochłodzenia ciała albo tez za pomocą silnych emocji. Przy tej chorobie warto się dokładnie przebadać gdyż możliwe są następstwa niezbyt przyjemne. Choroba ta dotyka dziesięć razy częściej kobiety niż mężczyzn. Ze statystyk wynika tez jednoznacznie ze częściej dotyka młodych kobiet tj. przed 20 rokiem życia. Winny czasem jest za szybki wzrost w okresie dzieciństwa, powoduje to zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa i w efekcie drażnienie korzonków nerwowych unerwiających naczynia krwionośne znajdujące się w dłoniach. Nerwy te wywołują skurcza naczyń i zaburzenia. Problemy tego typu mogą tez być efektem poważnych schorzeń tkanki łącznej lub tętnic. Leczenie zachowawcze fenomenu Raynauda polega na zażywaniu preparatów na receptę.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…