Najprościej mówiąc jest to intruz, który może znaleźć się w naszym ciele, może on zamieszkać w nim podczas jednej z egzotycznych wycieczek. Objawy mogą być różne kaszel, ból w nadbrzuszu, biegunka, zaparcia, w cięższych przypadkach także krwawienia w okolicy odbytu. Ale jeden objaw jest bardzo charakterystyczny, jest to wędrująca wysypka w postaci linijnych zmian, które znajdują się pod skórą i w miarę przemieszczania się larw przemieszczają się i one. Przy mniejszych infekcjach objawów może nie być wcale, ale pasożyty będą się rozwijać w ciele nosiciela. Winny temu wszystkiemu jest pasożyt nazywany węgorkiem jelitowym. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zakażonym pożywieniem lub wodą. Ale małe larwy mogą przedostać się też przez skórę w rejonie odbytu. Kolejnym ich przystankiem są płuca tam właśnie się rozmnażają i są przyczyną kaszlu. Następnie wracają one do jelit. Najczęściej wydostają się wraz z kałem na zewnątrz by znaleźć innego nosiciela, ale czasem wkręcają się w ściany jelita i powodują infekcję i kolejny cykl rozwojowy. Gdy już wystąpią objawy to są na tyle dolegliwe, że pacjent biegnie do lekarza, a ten rzadko bierze tą chorobę pod uwagę. Dlatego jeśli pacjent był na wycieczce w ciepłych krajach to zawsze powinien o tym powiedzieć lekarzowi. Pomocne mogą okazać się badania krwi. Nawet, jeśli choroba przebiega bezobjawowo i zostanie wykryta przypadkiem to trzeba ją leczyć. Podanie preparatów przeciw pasożytniczych likwiduje glisty, jednak czasem kuracje się powtarza. Jeśli zakażenie jest ciężkie to może okazać się konieczne dłuższe leczenie. Choroba ta może mieć szczególnie ciężki przebieg u osób z obniżoną odpornością. Chodzi tu na przykład o osoby zakażone wirusem HIV. Objawy mogą tez być dużo bardziej przykre, gdy choroba ta będzie miła przebieg równoległy z zapaleniem eozynofilowym zapaleniem płuc i objawami niedożywienia. Jeśli wyjeżdżamy za granice to nie igrajmy z ogniem, chodzi tu szczególnie o kraje ciepłe. Ryzyko zakażenia zostanie zmniejszone i to bardzo, jeśli będziemy przestrzegali podstawowych zasad higieny: mycie owoców i warzyw, unikanie picia nieprzegotowanej wody z niepewnego źródła. Pamiętajmy, że jeśli wystąpią objawy i byliśmy u lekarza to powiedzmy mu o naszej tropikalnej wyciecze, ponieważ choroba ta jest rzadko brana pod uwagę w naszym kraju ze względu na naszą strefę klimatyczną. Czasem objawy węgorczycy są mylone i lekarz twierdzi, że winę za objawy ponosi nadczynność tarczycy. Choroba nieleczona może trwać nawet kilkadziesiąt lat.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…