Choroba ta należy do grupy chorób metabolicznych i polega na odkładaniu się w organizmie kwasu moczowego. Jest to produkt rozkładu puryn. Wyróżniamy ich dwa źródła, część z nich powstaje podczas degradacji komórek organizmu. Inne są dostarczane do organizmu razem z pokarmem, głównie mięsem. U zdrowego człowiek kwas ten jest wydalany przez nerki, ale pod warunkiem, że jego poziom nie przekroczy p[pewnych wartości, jeśli się to stanie to pod wpływem wysokiego stężenia staje się on nierozpuszczalny. W takiej sytuacji gromadzi się w tkankach, nerkach i stawach. Wytrąca się w postaci kryształków uszkadzając stawy i upośledzając ich funkcje. U mężczyzn najczęstszym objawem jest ból palucha a u kobiet palców u rąk. Ale równie często są atakowane inne stawy, ale najczęściej w późniejszym etapie choroby. Wyróżnimy dwa rodzaje tej choroby, wersja pierwotna jest uwarunkowana genetycznie, wtórna jest spowodowana nadmierną degradacją kwasów nukleinowych. Często możne wystąpić przy białaczkach. Objawy są bardzo charakterystyczne, dlatego lekarza nie powinien mieć problemów z postawieni diagnozy. Potwierdza się ją badaniem na podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Jeśli doszło już do uszkodzenia stawów to konieczne bywają badania radiologiczne. Dzięki nim można określić stopień uszkodzeń struktury tkanki kostnej. Wskazane jest też laboratoryjne monitorowanie stanu wątroby i nerek. Natychmiast po rozpoznaniu powinno się podjąć leczenie, w ostrych przypadkach podaje się kolchicynę. Hamuje ona powstawanie kwasu moczowego działa przeciwzapalnie. Ma ona silne działanie toksyczne, dlatego też należy ja przyjmować przez kilka dni. Potem należy zastosować inny lek taki jak allopurinol. Ponieważ przy tej chorobie nawet najmniejszy dotyk powoduje ból, to zaatakowane miejsce powinno być chronione. Kładąc się spać zakładaj ubrania ostrożnie i się nie przykrywaj, najczęściej wtedy mają miejsce ataki. Ból można łagodzić za pomocą leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen oraz paracetamol. Niewskazane jest stosowanie kwasu acetylosalicylowego. Na bolący staw można przykładać woreczek z lodem lub inne rzeczy, które mamy w zamrażalniku. Ważna jest też dieta ograniczająca spożycie mięsa, wędzonych ryb, alkoholu i tłustych potraw. Powinno się w diecie znaleźć jak najwięcej nabiału, owoców, ryb i ryżu. Posiłki nie powinny być zbyt obfite, ponieważ atak może być wywołany przez przejedzenie. Złogi po obniżeniu poziomu krwi ulegną rozpadowi. Nową metodą leczenia, coraz bardziej popularną staje się fonowanie, czyli terapia wibro akustyczna.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…