Choroba ta wymaga bardzo pilnego monitorowania, szczególnie w czasie kilku pierwszych dób po wystąpieniu udaru. Jest sporo osób, które twierdzą, że pierwsze oznaki udaru można przeczekać. Ale to błąd, bo oni pozbawiają się możliwości leczenia trombolitycznego. Leczenie to polega na podaniu specjalnego leku dożylnie. Preparat ten ma rozpuścić skrzep lub zator. To on powoduje niedokrwienie mózgu i prowadzi do udaru. Zabieg ten pozwala na szybkie doprowadzenie do prawidłowego przepływu krwi w tkance mózgowej. Leczenie tego typu ma sens, jeśli zostanie podjęte w ciągu 4, 5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru. Jednak mamy mniej czasu, ponieważ lekarze potrzebują średnio 1, 5 godziny na rozpoznanie choroby. Dlatego mamy tylko trzy godziny na to by znaleźć się na stole operacyjnym. Niezbędna jest tomografia komputerowa głowy. Leczenie takie stasuje się przeważnie tyko u osób, które nie przekroczyły 75 roku życia. Zabieg ten nie może być tez przeprowadzony u osób, które mają czynną chorobę wrzodową, tętniaka aorty lub miał on jakiś zabieg w obrębie czaszki w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Pomocne jest także badanie tomograficzne mózgu, które pokazie jakieś duże ognisko niedokrwienne, lun podejrzewa się krwawienie. Leczenie to tak jak prawie każda inna terapia niesie ze sobą pewne ryzyko. Często dochodzi do krwawień, dlatego właśnie lekarze bardzo dokładnie sprawdzają czy ostatnio pacjent nie miał urazów szczególnie w układzie pokarmowym. Może też dojść na skutek podania tego leku do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego po podaniu leku chory musi być bardzo dokładnie monitorowany. Wtedy lekarz może wychwycić problem i zaprzestać podawania leku. Lek jest podawany najczęściej zgodnie z tym, jaki harmonogram obierze specjalista. Udar występuje w dwóch podstawowych rodzajach. Pierwszym jest udar niedokrwienny, występuje on częściej i ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do nagłego niedokrwienia tkanki mózgowej. Mechanizm taki może być dość różny. Sytuacja ta ma miejsce, gdy do mózgu dociera zator z serca lub tętnic szyjnych. Towarzyszy temu nagły spadek ciśnienia. W znacznej większości przypadków przyczyna nie jest znana lub jest dużo przyczyn, które wystąpiły jednocześnie. Większość chorych wychodzi z takiego udaru z niewielkimi tylko deficytami sprawności. Udar krwotoczny jest częściej ciężki, ma on miejsce wtedy, gdy dochodzi do wylania się krwi z naczynia krwionośnego. Krew zalewa tkankę mózgowa i powoduje jej uszkodzenie. Najczęściej przyczyna udaru krwotocznego jest nadciśnienie tętnicze.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…