ŁojotokŁojotokowe zapalenie skóry, czyli ŁZS to zapalenie skóry o długotrwałym przebiegu, które może doprowadzić do utraty włosów. Bardzo często przyczyną są zaburzenia immunologiczne oraz wpływ hormonów. Stan taki bywa zaostrzany długotrwałym stresem oraz przebywanie w przegrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Czasem winne jest podrażnienie skóry przez kosmetyk. Choroba ta atakuje najczęściej miedzy 18 a 40 rokiem życia.

Mimo tego, że w większości dotyczy ona skóry głowy to dotyka także innych miejsc. Ryzyko zachorowania, rośnie przy obniżonej odporności. Czasem przyczyną jest po prostu rygorystyczna dieta uboga w witaminy i mikroelementy niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. W leczeniu stosuje się mycie głów szamponem z dziegciem, selenem czy siarką. Aby otrzymać pożądany efekt stosujemy takie mycie dwa – trzy razy w tygodniu. Dokładnie wmasowujemy szampon we włosy i pozostawiamy na kilka minut, dopiero potem spłukujemy. Ale gdy objawy są nasilone to stosuje się kortykosteroidy w postaci past i kremów. Działają one szybciej usuwając świąd i inne dolegliwości towarzyszące ŁZS. Ale leczenie tym preparatem powinno być rygorystyczne i silnie kontrowane. Jego niepoprawne użycie może narobić więcej szkód jak pożytku. Kolejna grupę, najsilniejszą, stanowią preparaty przyjmowane doustnie tzw. preparaty imidazolowe.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…