LekarzeChoroba ta jest zwykle wykrywana w trzeciej lub czwartej dekadzie życia kobiet. Ma ona ścisły związek z estrogenami, sama wygasa po okresie menopauzy. Wiąże się ona z wystękiwaniem ognisk endometrium, czyli błony śluzowej typowej dla macicy, poza jamą macicy. Ma to miejsce w przeróżnych miejscach organizmu. Ogniska te zachowują się jak macica, czyli regularnie miesiączkują a pochodząca z nich krew zbiera się w tkankach i powoduje tym samym kolejne patologie.

Do tej pory, co do przyczyny znane są tyko liczne teorie, większość z nich jest rozbieżna względem siebie. Jednak z nich przyczyn upatruje w cofaniu się krwi miesiączkowej do brzucha, inna twierdzi, że to wina układu immunologicznego jeszcze inna głosi, iż ogniska powstają z przekształceń nabłonka otrzewnej a za tym mogą stać czynniki genetyczne. Przodującym objawem tej choroby jest ból, jego charakter i nasilenie jest zależne od miejsca powstania danego ogniska. Jeśli endometrioza ma miejsce w więzadle krzyżowym to jest przyczyną bólu w podbrzuszu podczas defekacji i bólu przy współżyciu. Endometrioza może dotyczyć bardzo wielu tkanek w tym nawet oka. Jeśli ognisko umiejscowi się w oku, co ma miejsce bardzo rzadko, to krwawienia będą wywoływały przemijającą ślepotę. Choroba ta jest nietypowa, dlatego tez pierwsze objawy często są lekceważone, nie tyko przez pacjentki, ale także przez lekarzy. Często też przez długi czas kobieta jest leczona zupełnie na inną chorobę. Dlatego też w wielu przypadkach od czasu pierwszych objawów do czasu postawienia diagnozy upływa nawet kilka lat. Istotnymi elementami SA badania diagnostyczne m.in. ginekologiczne – przez pochwowe badanie USG i badanie krwi pod kontem stężenia onkogennego markera CA125., Jeśli USG wykryje zmianę to można ją usunąć operacyjnie. Jeśli zaś USG nic nie wykryło to decyzję o dalszym postępowaniu powinno się podjąć analizując wynik markera CA125., Jeśli jest on wyraźnie podwyższony to w ciemno można podać leki. Leczenie zachowawcze polega na podawaniu hormonów i powinno trwać, co najmniej pół roku. Leczenie to ma na celu ograniczenie dolegliwości. Jeśli chodzi o samo leczenie operacyjne to obejmuje ono kilka metod. Dobór odpowiedniej zależy nie tylko od stanu choroby, ważny jest tu także wiek pacjentki i jej przyszłe plany życiowe. U młodych pań przeprowadza się zabiegi oszczędzające. U pań, które nie planują już dzieci wycina się możliwie wszystkie zmiany bez oszczędzani tkanek.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…