HelicobacterBakterie tą odkryto dość niedawno, bo dopiero w 1983 roku. Odkryto ją w bonie śluzowej pacjentów chorujących na wrzody żołądka i dwunastnicy. Potem zbadano tą bakterię i odkryto jej związek z chorobą. Mikrob ten posiada kilka drobnych wici, dzięki którymi przemieszcza się i może wniknąć do komórek nabłonkowych przez powłoki śluzowe chroniące ściany żołądka. Bakteria ta ma zdolność wydzielania ureazy, czyli enzymu, który może rozłożyć mocznik z krwi na jony amonowe i wodę.

Te pierwsze tak zmieniają środowisko ze bakteria może w nim z powodzeniem przebywać bardzo długi czas. Szacuje się, że bakterią tą jest zarażonych połowa ludzi na świecie. W lwiej części przypadków do zakażenia dochodzi w pierwszych latach życia drogą pokarmową. Mogą one latami bytować i rozmnażać się nie wywołując przy tym żadnych objawów. Problemy sprawują dopiero bardziej zjadliwe szczepy, są one tak uporczywe ze mimo mechanizmów naprawczych mechanizm nie jest w stanie zwalczyć zapalenia. Ale osiedlenie się tej bakterii może wywoływać niestrawność i pobolewanie w dołku. U niektórych pojawia się niezbyt dokuczliwa przewlekła niestrawność. Pogarsza się, gdy pojawia się stan zapalny błony śluzowej żołądka i choroby wrzodowej.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…