polipyPolipy nosa tworzą się w wyniku przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych, szczególnie nosa i zatok przynosowych.

Sprzymierzeńcem powstawania polipów może być również alergia wziewna i pokarmowa. Zmiany zaczynają się tworzyć pod wpływem stanu zapalnego dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, a następnie nadmiernego rozrostu tkanki podśluzowej. W tkance tej zaczyna tworzyć się płyn, który wypełnia zdwojenie błony śluzowej. Zaczyna ją pociągać ku dołowi, dzięki czemu tworzy się szypuła czego konsekwencją jest polip. Zmiany te mogą tworzyć się w każdym miejscu jamy nosowej, ale najczęściej tworzą się w okolicach ujść zatok przynosowych. Dolegliwości jakie wywołują to ciągłe uczucie zatkanego nosa , bóle głowy, zaburzenia węchu, katar oraz częste infekcje górnych dróg oddechowych. Polipy mogą być również przyczyniać się do zmiany barwy głosu, a mowa staje się nosowa. W związku z problemami z oddychaniem pacjenci w nocy często chrapią, oraz oddychają przez usta. W przypadku polipów u dzieci mogą być przyczyną częstych infekcji ucha. Rozpoznanie tej dolegliwości zaczyna się od badania wnętrza nosa. Badanie wykonuje laryngolog przez zewnętrzne nozdrza przy pomocy specjalnego wziernika. Dokładniejsze badanie odbywa się metodą endoskopową.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. poźyczki do domu w do 10 000 zł na ratyCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…