Żeby wykluczyć albo potwierdzić schorzenie oka jakim jest jaskra należy zbadać ciśnienie śródgałkowe. Ponadto lekarz oceni stan nerwu wzrokowego oraz sprawdzi kąt przesączania czyli wykonuje tzw. gonioskopię.
Od razu okulista kontroluje zasięg pola widzenia czyli tzw. perymetrię, by sprawdzić czy istnieją w niej jakieś ubytki. Jaskra jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli ktoś z rodziny ma z nią problemy, to ryzyko zachorowania rośnie o 60 proc. Jej objawy pojawiają się najczęściej ok. 40 roku życia, ale wówczas jest już najczęściej w bardzo zaawansowanym stanie. Dlatego warto raz na rok zgłaszać się do okulisty, by zmierzyć ciśnienie śródgałkowe i w razie konieczności jak najszybciej rozpocząć leczenie. Terapię rozpoczyna się od leków obniżających ciśnienie wewnątrz gałkowe i poprawiających ukrwienie nerwu wzrokowego. Początkowo leki aplikowane są w kroplach. Ale jeśli okaże się, że są bezskuteczne zaleci tabletki. Gdy i one nie pomogą okulista może zdecydować o wykonaniu badania laserem, polegającym na przecięciu tęczówki oka, co zmniejsza ciśnienie w gałce. Gdy jednak choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium konieczna może okazać się operacja chirurgiczna. By zapobiegać tej strasznej chorobie dbaj o nawilżenie oka. Jeśli pracujesz przy komputerze stosuj krople nawilżające do oczu. W twoim menu niech zagoszczą jagody, borówki, wiśnie, żurawina, marchewka, pomidory, brzoskwinie oraz pestki słonecznika, orzechy i sezam.
Dieta Michaela Montignaca
Jest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. http://diaspolis.pl/de/leinsaat/