jaskraŻeby wykluczyć albo potwierdzić schorzenie oka jakim jest jaskra należy zbadać ciśnienie śródgałkowe. Ponadto lekarz oceni stan nerwu wzrokowego oraz sprawdzi kąt przesączania czyli wykonuje tzw. gonioskopię.

Od razu okulista kontroluje zasięg pola widzenia czyli tzw. perymetrię, by sprawdzić czy istnieją w niej jakieś ubytki. Jaskra jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli ktoś z rodziny ma z nią problemy, to ryzyko zachorowania rośnie o 60 proc. Jej objawy pojawiają się najczęściej ok. 40 roku życia, ale wówczas jest już najczęściej w bardzo zaawansowanym stanie. Dlatego warto raz na rok zgłaszać się do okulisty, by zmierzyć ciśnienie śródgałkowe i w razie konieczności jak najszybciej rozpocząć leczenie. Terapię rozpoczyna się od leków obniżających ciśnienie wewnątrz gałkowe i poprawiających ukrwienie nerwu wzrokowego. Początkowo leki aplikowane są w kroplach. Ale jeśli okaże się, że są bezskuteczne zaleci tabletki. Gdy i one nie pomogą okulista może zdecydować o wykonaniu badania laserem, polegającym na przecięciu tęczówki oka, co zmniejsza ciśnienie w gałce. Gdy jednak choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium konieczna może okazać się operacja chirurgiczna. By zapobiegać tej strasznej chorobie dbaj o nawilżenie oka. Jeśli pracujesz przy komputerze stosuj krople nawilżające do oczu. W twoim menu niech zagoszczą jagody, borówki, wiśnie, żurawina, marchewka, pomidory, brzoskwinie oraz pestki słonecznika, orzechy i sezam.  

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. darmowe i szybkie na pozyczkabez.plCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…