AZSAZS – to choroba przewlekła. Nie ma reguły kiedy zaatakuje. Można zachorować nawet w pierwszych miesiącach życia jak i dużo później. Są wypadki, że po kilku latach choroba sama ustępuje, a czasem przechodzi w inną postać alergii np. pokarmową.

Choroba może nam doskwierać całe życie, z okresami uśpienia i zaostrzenia. Nasilenie objawów występuje głównie jesienią i zimą. Takiej sytuacji sprzyja suche, ogrzewane powietrze, roztocza i grzyby pleśniowe. W tym czasie niskie temperatury na dworze, sprawiają, że nasza skóra mniej produkuje łoju, a także zmniejsza się zawartość ceramidów i kwasów tłuszczowych w tym linolowego. Ponadto warstwa wodno tłuszczowa, która chronią nasz naskórek staje się cieńsza. Zmiany skórne wywołane chorobą nasilają się bardziej na rękach i nogach, bo w tych partiach ciała mamy najmniej gruczołów łojowych. Jeśli choroba ma postać łagodną to stosuje się maści i kremy. Do niedawna były to głównie preparaty ze sterydami, które po długim stosowaniu sprawiały, że nasza skóra stawała się bardzo cienka co za tym idzie była pozbawiona bariery ochronnej. Obecnie częściej stosuje się maści lub kremy przeciwzapalne. Mają działanie zbliżone do sterydów, ale nie szkodzą naszej skórze. Lepsze efekty i długotrwałą poprawę przynoszą leki immunosupresyjne czyli takie, które wzmacniają nasz system odpornościowy, bo to jego nieprawidłowa reakcja jest przyczyną alergii.  

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…