LekiSkrótem tym oznacza się stwardnienie rozsiane na które w naszym kraju choruje 40 tysięcy ludzi. Na dzień dzisiejszy jest to przewlekła i nie uleczalna choroba pojawiająca się miedzy 20 a 40 rokiem życia. Najważniejsze po postawieniu diagnozy żyć ze świadomością że nie jest to wyrok. Można dalej przyzwoicie żyć. Najważniejsze jest rozpoczęcie leczenia na jak najwcześniejszym etapie. Dzięki temu mamy większe szanse na normalne funkcjonowanie. Ale jeden w środowisku jest bardzo dużo stereotypów dotyczących tej choroby.

Większość pytanych twierdzi że choroba ta bardzo szybko prowadzi do kalectwa i wykluczenia z życia. Błędem jest też myślenie że osoby chore są skazane na wózek inwalidzki. Dlatego chorzy bardzo często popadają w depresję i nie widza dla siebie przyszłości. Trzeba o siebie włączyć. SM należy do chorób autoimmunologicznych. Nasz układ odpornościowy który ma walczyć z najeźdźcami atakuje własną tkankę. Z czasem dochodzi do zaburzeń centralnego układu nerwowego. Jednak u każdego chorego mogą pojawiać się rożne objawy u jednych zaburzenia wzroku u innych mowy a jeszcze u innych równowagi. System immunologiczny atakuje mielinę czyli włókna a raczej substancję jaka ją je otacza w mózgu i rdzeniu kręgowym.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…