wrzodyWrzody trawienne to ubytki błony śluzowej dwunastnicy. Powstają w wyniku uszkadzającego działania soków trawiennych przy jednoczesnym osłabieniu bariery ochronnej.

Najczęściej winne są bakterie, które bytują na ścianach zarówno dwunastnicy jak i żołądka. U innych osób przyczyną było stosowanie leków z grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Możemy tez wyróżnić czynniki sprzyjające jej rozwojowi takie jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz złe nawyki żywieniowe. Podatność na wrzody jest uwarunkowana też genetycznie w pewnym stopniu. Zauważono też, że sprzyjają jej niektóre choroby układowe. Najczęstszym objawem jest ból zlokalizowany w środkowej części brzucha, lekko po prawej stronie. Najczęściej pojawia się na czczo i ustępuje po zjedzeniu posiłku by po kilku godzinach ponownie się pojawić. Dolegliwości te mogą tez pojawiać się w nocy i utrudniać właściwy wypoczynek. Do tego możemy jeszcze dołożyć brak apetytu, utrata wagi ciała, wzdęcia, odbijanie i zgagę. Ale SA też sygnały, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza to znaczy smoliste stolce, krwawe wymioty i ostry silny ból. Wymioty te przypominają swym wyglądem fusy po kawie czy też herbacie. Jedynym badaniem, które ukazuje nam wrzód jest gastroskopia. Podczas niego wykonuje się tez test na obecność bakterii. 

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…