sarkopeniaPo ukończeniu 30 lat, co roku ubywa nam mięśni, które zamieniają się w tkankę tłuszczową.

Proces ten jest naturalny i nazywamy sąrkopenia. Choroba ta znacznie przyśpiesza w szóstej dekadzie życia. W efekcie tego dochodzi do osłabienia, kurczy mięśni. Zwiększa się też ryzyko upadków i potknięć. W starszym wieku na ubytek mięśni ma też wpływ spadek hormonów. Mięśnie tracą zdolność do wykorzystywania jonów wapni. Pojawia się też upośledzenie pracy jelit. Zaburza się też wchłanianie. Starsze osoby by zachować tkankę mięśniową i kostną. Mięśnie nasze potrzebują przede wszystkim odpowiednich ilości białka. Dobrze też jak białko by pochodziło z różnych źródeł. Powinno się go spożywać od 20 do 30 gram dziennie z trzema posiłkami. Warto też w diecie postawić na owoce, które mają dużo potasu, pozwoli to utrzymać mięśnie w prawidłowej formie. Przydadzą się preparaty witaminowo mineralne, kwasy tłuszczowe omega-3. Kobietom pomoc może przynieść hormonalna terapia zastępcza. U mężczyzn pomocna będzie terapia z użyciem testosteron. Wśród wszystkim metod leczenia najlepsze efekty przynosi leczenie ruchem. Mięśnie takie zwiększają swa objętość zamiast ją zmniejszać. Korzystne działanie ma też elektrostymulacja. Impulsy pobudzają mięśnie do pracy tak samo ja w naturalnym treningu. Można też wykorzystać leczenie ciepłem, polega no na 10 minutowych kąpielach w wodzie o temperaturze 38-39 stopni. 

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. Najlepsze siłownie pleneroweCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…