Chorobę tą może wywołać wiele przyczyn, niektóre z nich mogą być łagodne, inne mogą nawet zagrozić życiu. Jest to nie choroba o objaw, który może wskazywać na rozmaite schorzenia. U chorych poziom produktu rozpadu krwinek czerwonych, czyli bilirubiny przekracza 2, 5-3 mg/Dl. Zaczyna się od zażółcenia spojówek i białek oczu. Potem kolor żółty dostrzegany jest an skórze, towarzyszy temu delikatny świąd. Zależnie od przyczyny mogą mieć miejsce też inne objawy takie jak dreszcze, gorączka, bóle brzucha.

Przyczyny powstania tego objawu można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to tak zwane przyczyny przedwątrobowe, druga wewnątrzwątrobowe i pozawątrobowe. Jeśli chodzi o diagnostykę to obejmuje ona badanie krwi, moczu, USG nawet tomografię brzucha. Czasem konieczne jest też badanie endoskopowe badanie dróg żółciowych. Czasem konieczne okazuje się wykonanie biopsji wątroby. Leczenie oczywiście zależy od stwierdzonej przyczyny. Często przyczyna żółtaczki są zapalenia wątroby, czyli wzw A i B. Tu pomocne mogą być szczepienia ochronne. Na wzw C nie ma szczepionki, ale warto sprawdzić czy nie jesteśmy zakażeni. Wczesne wykrycie znacznie zwiększa szanse na pozbycie się wirusa.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…