zapalenie trzustkiTrzustka znajduje się w górnej części jamy brzusznej, z lewej strony, tuż za żołądkiem. Produkuje ona insulinę i glukagon. Tym samym ma ona wpływ na poziom cukru we krwi, jej druga funkcja to produkcja i wydalanie do jelita enzymów, które są niezbędne do trawienia.

Do przewodu trzustkowego są one wydzielane w formie nieaktywnej, ponieważ są bardzo silne. Ich aktywacja odbywa się dopiero w jelicie. Ale czasem się zdarza, że do aktywacji tych enzymów dochodzi wcześniej, w rezultacie może to doprowadzić do uszkodzenia narządu. Jeśli proces ten jest nasilony to pojawia się zapalenie trzustki. Przyczyną problemów z trzustką może być też kamica nerkowa lub alkohol. Do zapalenia trzustki może prowadzić nawet niewielki spożywanie alkoholu, ale codziennie. Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki nie wymaga interwencji chirurgicznej. Musimy tylko przejść na dietę z uboga w tłuszcze i białka. Trzustka nie lubi też za bardzo zbyt obfitych posiłków, zatem jedzmy często a w małych porcjach. Ostre zapalenie trzustki jest już stanem, który może spowodować zagrożenie dla życia pacjenta. Objawia się to ostrym bólem górnej części brzucha, często łączy się to z gorączka i wymiotami. Przy takich objawach powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.  

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy. sprawdźCzytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…