Specjaliści są zdania, że każdemu z nas zdarza się czasem jakaś uporczywa myśl. Chodzi mi o coś, od czego trudno się uwolnić. Niestety, ale są wśród nas osoby, które bardzo często musza się zmagać z takimi natrętnymi myślami. Najczęściej określa się taki stan, jako zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Sta n taki jest charakteryzowany poprzez natrętne, niepokojące myśli i obawy nazywane czasem obsesjami.

Wymusza to na osobie określone zachowanie, postępowanie nazywane kompulsjami. Tylko jełki zrobimy t coś pożegnamy się ze stresem i doznamy uspokojenia. Jednak myśli takie wracają i wszystko trzeba zaczynać od nowa by się ich pozbyć. Badacze są zdania, że chory wie, że jego obawy są nieuzasadnione a myśli nieracjonalne. Jednak, jeśli dana osoba się postawi to tylko doprowadzi do zwiększenia poziomu stresu i do napięcia tego stopnia, że dochodzi do tak zwanego wewnętrznego nakazu. W lwiej większości przypadków obsesje te dotyczą obawy przed brudem i bakteriami. Osoby z tą chorobą nieustannie się myją a wręcz szorują, zdarzają się przez to uszkodzenia skóry, otarcia i zakażenia. Myśli mogą też dotyczyć porządku i symetrii, konieczność krzyczenia czy też bezustannego liczenia przedmiotów. Czasem zdarza się, że chory myśli, że skrzywdził lub ma zamiar skrzywdzić inną osobę. Objawy są bardziej widoczne też pod wpływem stresu. Do dziś nie wiadomo, jakie są przyczyny tej choroby. Jak zwykle w takich sytuacjach na światło dzienne wychodzą różne teorie, jedne bardziej inne mniej realne. Popularność zdobyła ta dotycząca wrodzonych i genetycznych zmian równowagi w funkcjonowaniu mózgu. Chodzi m.in. o zbyt niski poziom serotoniny. Wiadomo tyko, że zaburzenia te mogą już rozpocząć się w dzieciństwie, potem wraz z wiekiem tylko się nasilają. Ryzyko jest większe u osób, u których w otoczeniu ktoś zmaga się z ta chorobą. Zauważono też, że w sporej ilości przypadków za rozwój choroby może odpowiadać zakażenie paciorkowcem. Jeszcze kilka lat temu w leczeniu obsesji posługiwano się tyko psychoterapią. Ale dziś można już z powodzeniem stosować leki przeciwdepresyjne i preparaty przeciw psychotyczne. W psychoterapii najczęściej używa się metody ekspozycji i zapobiegania reakcji, dzięki czemu można przerwać tak zwany zaklęty krąg obsesji i kompulsji. Jeśli takie leczenie nie przynosi poprawy to mona rozważyć elektrowstrząsy. Stosować można także stymulację magnetyczną oraz wprowadzenie elektrod bezpośrednio do głowy pacjenta. Podczas leczenia ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń medycznych.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…