Hałas jesz szkodliwy dla naszego układu słuchowego. Znaczenie ma jego natężenie, ale też odległość od źródła dźwięku. Głośna muzyka ze słuchawek uszkadza osłony słuchowych komórek nerwowych, co może doprowadzić do tymczasowej głuchoty. Nasz zmysł odebrania dźwięku jest tak wykształcony, że warstwa powietrza traktowana jest, jako filtr. Jełki do jakiegoś źródła dzieli nas duża odległość fale mimo tego, że są silne stają się bezpieczna dla naszego ucha.

A w słuchawkach dźwięki atakują uszy a sama słuchawka wytwarza mechaniczne drgania. Najbardziej delikatnym miejscem jest ucho wewnętrzne. W tym właśnie miejscu impulsy zmieniają się w sygnały elektryczne. One zaś za pośrednictwem neuronów słuchowych biegną do mózgu. Głośne dźwięki niszczą osłonki milinowe neuronów, zaburza to przekazywanie informacji z ucha do mózgu. Odbudowa zniszczeń jest możliwa tylko musimy przestań wystawiać się na głośne dźwięki. Stopień ubytku słuchu określamy w decybelach. Jeśli uszkodzenia nie przekraczają 25 dB to zmiany te są praktycznie nie widoczne. Lekkie upośledzenie słuchu, przy którym będą już problemy to 40dB. Umiarkowany ubytek to 55dB, wtedy możemy mieć problemy z usłyszeniem osoby stojącej obok.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…