zjdJest to choroba a jej przyczyny to żołądkowe rewolucje i dyskomfort w całym podbrzuszu. Wtedy jedzenie nie sprawia nam przyjemności, często po posiłkach jesteśmy rozniesieni nawet jak mało zjemy.

W takim przypadku istnieje prawdopodobieństwo, że cierpimy na zespół jelita drażliwego. Jednak fachowcy twierdzą, że nie jest to choroba. W celu zdiagnozowania, ZJD przeprowadza się badania biochemiczne moczu oraz krwi oraz RTG i USG. U wielu osób opętanych tą dolegliwości rozwija się depresja. Gdy wspomniane badania nic podejrzanego nie wykryją a w czasie trzech miesięcy wystąpią bóle brzucha wraz z biegunkami lub zaparciami oraz gdy po wypróżnieniu towarzyszy nam ulga to wtedy stawiana jest diagnoza potwierdzające zespół jelita drażliwego. Często też temu towarzyszą wzdęcia i gazy oraz uczucie pełności w jamie brzusznej. Jeśli posiadamy tez inne objawy takie jak krew w stolcu czy chudnięcie to u podłoża może leżeć zupełnie inna choroba. Wtedy od razu trzeba udać się do lekarza i zrobić kompleksowe badania. Lekarze twierdzą, że za ZJD odpowiada zaburzenie metabolizmu serotoniny. Substancja ta w naszym organizmie odgrywa niezwykle ważną rolę. Odpowiada za transport bodźców bólowych i reguluje perystaltykę jelit. Często tez choroba może rozwinąć się w skutek choroby bakteryjnej lub przy nadużywaniu antybiotyków czy też innych leków przeciwzapalnych. Objawy są nasilane także przez długi i silny stres i przez złą dietę. Nasze jelita nie lubią: kawy, tłustego jedzenia, słodyczy, alkoholu, chipsów i płatków. Ważne też jest nie jedzenie posiłków przed snem gdyż wtedy organizm słabiej trawi pokarmy. Szczególnie narażone są osoby, które nie radzą sobie ze stresem. Trzeba koniecznie upewnić się, że to ZJD a nie jakaś inna groźna choroba, pomoże nam w tym lekarz – gastroenterolog. Przy leczeniu przydatne są, duspatin i debridat. Przy biegunkach należy ograniczyć spożywanie owoców i warzyw, produktów mlecznych, pszenicznych, jajek, czekolady. Przydatne tez może być zażywanie loperamidu lub stoperanu.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…