UdarChyba w żadnej innej chorobie ni liczy się tak szybkie rozpoznanie i odpowiednia reakcja. Udar nazywany jest też atakiem mózgu, to trzecia przyczyna zgonów w naszym kraju. Prawie połowa chorych umiera w ciągu pierwszego miesiąca. Z pozostałej grupy 20 procent wymaga stałej opieki medycznej, 30 procent w niektórych czynnościach. Po udarze pełną sprawność odzyskuje zaledwie kilka procent ludzi. Najważniejszy jest czas, chory jak najszybciej musi trafić pod fachową opiekę.

Udar pojawia się nie dając o sobie wcześniej znać. Osoba taka c normalnie funkcjonuje, nagle łapie się za połowę i upada. Jeśli nie zemdleje to niewyraźnie mówi lub skarży się na zaburzenia widzenia. To najczęściej występujące obawy udaru. Możemy do tego dodać też: jednostronne osłabienie ciała, bełkot, zburzenie widzenia, chód jak u pijanego, silny kłujący ból głowy. Jeśli poprosisz by ktoś się uśmiechnął to w takiej sytuacji podniesie tylko jedną połowę ust. W takiej sytuacji będzie wiadomo, że niedowład dotyczy tylko połowy ciała. Przyczyną udaru są zaburzenia krążenia w mózgu. W większości przypadków jest to po prostu zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Jest to tak zwany niedokrwienny udar mózgu. Ma to miejsce, gdy skrzep lub blaszka miażdżycowa zatka wewnętrzne naczynia, które doprowadzają krew do mózgu. Osoba taka musi otrzymać pomoc na oddziale neurologicznym w ciągu trzech godzin. Jeśli winny jest zakrzep to podaje się specjalne środki zmniejszające krzepliwość. Potem konieczna jest rehabilitacja, dzięki niej niektórzy z udaru wychodzą bez szwanku.

Dieta Michaela Montignaca

granatJest to jedna z wielu diet skierowanych do osób, które pragną schudnąć i utrzymać prawidłowa masę ciała. Ale przez dietetyków jest ona wskazana dla tych, którzy chcą uzyskać mniejsze ryzyko chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy.Czytaj więcej...

Pokonać rotawirusy

rotawirusyTo one są odpowiedzialne za tak zwaną grypę żołądkową, zarażamy się nimi droga kropelkowa lub pokarmową. Wystarczy podać komuś rękę lub używać tych samych przedmiotów. Jeśli jesteś mama to możesz rozważyć zaszczepienie dziecka.

Więcej…

Pasożyty

lekarze2Te niewidoczne gołym okiem żyjątka mogą być szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i urody. Czasem zaczyna się od osłabienia, problemów z cerą złego samopoczucia. Bierzemy to wtedy jako infekcje czy tez zaburzenia hormonalne, tymczasem to zupełnie coś innego.

Więcej…

Tabletki a plastry na menopauzę

Kobiety, gdy zaczynają odczuwać pierwsze dolegliwości związane z menopauzą, rozglądają się za różnymi środkami, które pomogą przejść im ten trudny okres. Oczywiście środki te wchodzą w skład hormonalnej terapii zastępczej. I tu pojawia się problem, ponieważ jest kilka metod a właściwie dróg, którymi można podawać lek d organizmu. Pierwszym sposobem jest droga przez skórna, chodzi tu o żele i plastry, inną drogą jest połykanie, czyli tabletki doustne.

Więcej…